Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dünən Azərbaycana rəsmi səfəri zamanı verdiyi açıqlamalardan biri sosial mediada gündəm olub. Belə ki, qardaş ölkənin başçısı Azərbaycanda əhalinin artımı üçün hər ailədə 5 uşağın doğulmasını düzgün hesab edib.
Bu açıqlamanın ardından iqtisadçı ekspert Samir Əliyev Azərbaycan və Türkiyədə demoqrafik vəziyyətlə bağlı araşdırma edib.
Ekspert bildirir ki, 2022-ci ildə Türkiyədə uşaqların (0-17 yaş) ümumi əhalidə payı 26,5% olub: “Halbuki 1970-ci ildə bu göstərici 48,5%, 1990-cı ildə 41,8% olub. Proqnozlar ürəkaçan deyil. Çünki proqnoza görə, 2030-cu ildə əhalinin 25,6%-i, 2040-cı ildə 23,3%-i, 2080-ci ildə 19%-i uşaqlardan ibarət olacaq”.
S. Əliyevin sözlərinə görə, Azərbaycanda uşaqlar 1990-cı ildə əhalinin 38,5%-ni, 2021-ci ildə 23,9%-ni təşkil edib: “Proqnozlar özünü doğrultsa, Türkiyədə demoqrafik vəziyyət təxminən 2040-cı ildə Azərbaycandakı həddə çatacaq”.
Fertillik əmsalına (ümumi nəsilvermə əmsalı) gəlincə ekspert bildirib ki, Azərbaycanda bu əmsal 1990-cu ildəki 2,77 həddindən 2021-ci ildə 1,52 həddinə enib: “Türkiyədə analoji göstərici 2008-ci ildə 2,38 olduğu halda 2022-ci ildə 1,62-yə düşüb. Türkiyədə ən yüksək göstərici Şanlıurfada (3,59), ən aşağı göstərici isə Kütahyada (1,18) qeydə alınıb. Türkiyə xəritəsinə baxsaq, ən aşağı göstəricilər şimal, şimal-qərbi və şimal-şərqi ərazilərdə, ən yüksək göstəricilər isə cənub, cənub-şərqi və şərq ərazilərdə olub.
“2021-ci ildə Azərbaycanda ev təsərrüfatlarının orta ölçüsü 4,12, Türkiyədə isə 3,23 olub”, - ekspert əlavə edib.